ارائه آسانسوری در معرفی كسب و كار چه تاثيری دارد ؟

در زندگی همه ما فرصت‌هایی پیش می‌آید که اگر برایشان برنامه از پیش تعیین شده‌ای نداشته باشیم برای همیشه آن‌ها را از دست خواهیم داد. فرض کنید با فرد مهمی همچون بیل گیتس در یک آسانسور قرار می‌گیرید مقصد شما با هم یکی است؛ قطعاً اگر شما صاحب کسب و کاری باشید این فرصت ناب برای معرفی محصول یا خدمت را به راحتی از دست نخواهید داد

ارائه آسانسوری چیست؟

در زندگی همه ما فرصت‌هایی پیش می‌آید که اگر برایشان برنامه از پیش تعیین شده‌ای نداشته باشیم برای همیشه آن‌ها را از دست خواهیم داد. فرض کنید با فرد مهمی همچون بیل گیتس در یک آسانسور قرار می‌گیرید مقصد شما با هم یکی است؛ قطعاً اگر شما صاحب کسب و کاری باشید این فرصت ناب برای معرفی محصول یا خدمت را به راحتی از دست نخواهید داد؛ بنابراین حدوداً 7 دقیقه وقت دارید که با بیل گیتس هم کلام شوید تا او را مشتاقانه به فعالیت خود جذب کنید. در این مقاله یاد می‌گیرید چگونه در 7 دقیقه سرنوشت کاری خود را عوض کنید.

خودتان را معرفی کنید!

من یک صادرکننده محصولات کشاورزی هستم که در زمینه صادرات بابونه به سریلانکا کار می کنم!

این جمله برای معرفی محصول و خدمت ارائه شده توسط شما در شروع کار علاوه بر تعیین حیطه کاری، تکلیف شما را با مخاطب روشن می‌کند. تعیین حیطه کاری در شروع ارائه می‌تواند در ذهن مخاطب به عنوان یک عامل تعیین کننده باشد اما باید دقت داشته باشید که همه زمانتان را به معرفی اختصاص ندهید. لازم است در ارائه آسانسوری یک جمله کامل، مختصر و مفید برای معرفی خود آماده کنید، توضیح بیشتر را به زمان بهتری موکول کنید.

از ابهام در کلام بپرهیزید

تیم ما صادرکننده سرامیک به نیوزلند است اما در فرآیند حمل و نقل مشکل دارد!

بسیاری از ارائه‌دهندگان، ساختار ارائه را از دید خودشان شکل می‌دهند و تصورشان بر این است که مخاطب نیز (مانند ایشان) به تمام زوایا و مشکلات کار واقف است درحالی که چنین نیست. در معرفی محصول و خدمت به روش بالا برداشت مخاطب عدم تسلط شما بر کار است. بنابراین از جملاتی که عدم اطمینان شما را می‌رساند جداً پرهیز کنید. ابهام و نداشتن شفافیت یک ضعف بزرگ در ارائه آسانسوری است. با این جمله خودتان را از چشم مخاطب نیاندازید.

ساده صحبت کنید

ما صادر کننده عسل هستیم؛ عسل مطابق با قوانین کتاب مقررات صادرات و وادرات، ذیل تعرفه 04090000 برای صادرات طبقه‌بندی می‌گردد و از لحاظ ارزش بسته به نوع عسل که با موم باشد یا بدون موم از هر کیلو 4.5 تا 7 دلار در گمرک ارزش گذاری می‌شود. در ضمن ساکاروز عسل باید بین 1.5 تا 2.5 باشد که عسل صادراتی ما این استاندارد را دارد.

همان طور که در جمله بالا مشاهده می‌شود، علاوه بر طولانی بودن جمله در معرفی محصول و حیطه فعالیت، استفاده از کلمات تخصصی آن را سخت و دشوار کرده است. برخی از افراد تصور می‌کنند استفاده از کلمات بسیار تخصصی باعث می‌شود روی ذهن مخاطب تاثیر مثبت بگذارند در‌حالی که چنین نیست. مخاطب ممکن است در زمینه کاری شما تخصص و اطلاعات لازم را نداشته باشد بنابراین باید به نحوی صحبت کنید که به راحتی قابل فهم و درک باشد. استفاده از واژه‌های تخصصی و جملات طولانی ذهن مخاطب را از صحبت‌های شما دور کرده و درگیر تفسیر کلمات می‌کند.

مزیت رقابتی شما چیست؟

ما تنها تولید کننده و صادرکننده عسل ارگانیک در ایران هستیم …

این جمله مخاطب شما را به وجد می‌آورد زیرا شما ارزشی ارائه می‌دهید که سایر رقبا از ارائه آن ناتوان هستند. به یاد داشته باشید آن چه به عنوان مزیت رقابتی در معرفی محصول یا خدمت بیان می‌کنید باید مخصوص کار شما باشد نه عوامل محیطی کسب و کار که هرکسی می‌تواند از آن استفاده کند. به عنوان مثال جمله ” عسل ایرانی به علت کیفیت بالا در بازارهای اروپایی خریداران زیادی دارد” مزیت کسب و کار شما نیست بلکه مزیت محیطی بازار است.

چرا مخاطب باید به صحبت‌های شما گوش کند؟

در صورتی که بتوانیم زعفران را به آلمان صادر کنیم در بازار جهانی شناخته می‌شویم و می‌توانیم صادرات خود را به سایر کشورهای اروپایی نیز گسترش دهیم.

آیا به این فکر کرده‌اید که جمله بالا برای مخاطب شما چه جذابیتی داشته و چه سودی به ایشان می‌رساند؟ افراد معمولاً تا زمانی که آنان را از منفعتشان آگاه نکرده‌اید علاقه‌ای به شنیدن داستان شما ندارند بنابراین باید تعیین کنید مخاطب شما از این که وقت گران‌بهای خود را در اختیارتان قرار دهد و به صحبت های شما گوش کند چه سودی می‌برد؟ در مرحله بعد معرفی محصول باید تعیین کنید که آیا ارزش پیشنهادی شما برای مخاطب نیز ارزشمند است؟ به عبارت دیگر ارزش پیشنهادی شما برای مخاطب باید جذاب باشد.

همیشه باید آماده باشید

در محیط کسب و کار فرصت‌ها بدون خبر پیش می‌آید بنابراین شما باید اطلاعات کسب و کار خود را به روز نگه دارید و همیشه برای یک ارائه 7 دقیقه‌ای آماده باشید. اگر فکر می‌کنید آماده شدن برای ارائه آسانسوری زمان زیادی از شما می‌گیرد به زمانی فکر کنید که این فرصت پیش می‌آید و شما آن را از دست می‌دهید.

توصیه پایانی:

جذب مخاطب در ارائه آسانسوری در 30 ثانیه اول اتفاق می‌افتد بنابراین باید برای این 30 ثانیه برنامه ویژه ای داشته باشید.