به زودی

شتاب‌دهنده تجارت بردار چگونه به وجود آمد؟

پس از بررسی‌های فراوان متوجه شدیم که با وجود این که اصفهان، یک شهر صنعتی محسوب می‌شود، آن طور که باید و شاید از ظرفیت‌های صنعتی خود برای سودآوری و ارز آوری استفاده نمی‌کند در صورتی که شهری مانند اصفهان با وجود ظرفیت‌هایی که دارد باید جریان دانش را در واحدهای صنعتی برقرار کند. از طرفی تعداد جوانان مستعد و تحصیل کرده رشته‌های مرتبط با تجارت که به علت داشتن دانش تئوری صرف نمی‌توانستند وارد بازار کار شوند آن قدر زیاد بود که نمی‌توانستیم در برابر آن‌ها بی‌توجه باشیم. پس به فکر این افتادیم که یک مسابقه ترتیب دهیم اما این مسابقه نیاز به یک پیش رویداد داشت که صفر تا صد صادرات را به شکل پیش فرض به افراد آموزش دهد؛ پیش رویداد ماراتن به 400 نفر طی 4 ساعت کل فرایند صادرات را به صورت مختصر آموزش دادیم. و اما حالا نوبت به ماراتن رسید که دو روز طول کشید و در آن بیش از 200 نفر از جوانان تحصیل‌کرده و دانشگاهی در قالب ۱۰۵ گروه در 8 گروه کالایی در حوزه تحقیقات بازار با هم در فضایی دوستانه به رقابت پرداختند.

پیش رویداد مارتون صادرات copy

ماراتن بهتر از آن چه انتظارش را داشتیم پیش رفت و پذیرش دور اول شتابدهنده صادرات بردار را با استقبال بی نظیری مواجه ساخت. در دور اول شتابدهنده صادرات ما بیش از 300 رزومه دریافت کردیم که از این تعداد حدود 60 تیم مصاحبه شدند و در نهایت 23 تیم را به عنوان تیم های نهایی در بردار پذیرفتیم. یک فرآیند با 9 ایستگاه برای تیم‌های صادراتی نوشته شد که شمای کلی آن را این جا مشاهده می‌کنید.

جشن فارغ التحصیلی تیم‌های دور اول را در تاریخ 3 آبان 1400  با رویدادی به نام برآیند بردار که در سراسر دنیا به اسم دمودی می‌شناسند جشن گرفتیم و با یک تیر دو نشان زدیم؛ از طرفی اعلام فارغ التحصیلی و افتتاح باشگاه فارغ التحصیلان و از طرف دیگر ارائه تیم‌ها به سرمایه‌گذار و تامین کننده برای جذب سرمایه و تامین کالای صادراتی.

در این برنامه با حضور 400 نفر طی 4 ساعت فرایند صفر تا صد صادرات توضیح داده شد.

رویداد مارتون صادرات copy
پذیرش تیم های دور اول

بیش از 300 نفر در قالب گروه های فردی ، 2 نفره و 3 نفره با ارسال رزومه در سایت متقاضی ورود به شتابدهنده بودند که پس از مصاحبه با بیش از 60 تیم 23 تیم به عنوان تیم های برگزیده انتخاب شدند.

برگزاری جلسات آموزشی مختلف به جهت افزایش سطح مهارتی تیم های پذیرفته شده در دوره شتاب دهی، توسط منتور ها و اساتید مطرح کشوری.

کارگاه های برگزار شده
جلسات شورای راهبردی

با هدف سیاست گذاری و نظارت بر حسن اجرای برنامه های شتابدهنده صادرات تا به کنون 45 جلسه برگزار شده است. تعدادی از این جلسات با حضور پشتیبانان محترم با هدف تجمیع نظرات کارشناسی برگزار گردیده است.

تیم ها پس از انجام وظایف محوله طبق مستندات زیر مورد ارزیابی و سطح بندی قرارمی گیرند:

الف-بوم کسب و کار صادراتی 

ب-بوم تحقیقات بازار

 ج-مستندات مربوط به فعالیت های انجام شده در حوزه مشتری یابی بین الملل 

د-فرم های ارزیابی آمادگی صادراتی تامین کنندگان 

ه- ارائه گزارشات تکمیلی و تحلیلی انتخاب کالا-کشور 

جلسه سطح بندی تیم ها
پذیرش دور دوم

بیش از 145 تیم در قالب تیم های فردی ، گروهی و نمایندگان واحدهای بازرگانی شرکت ها با ارسال رزومه در سایت، متقاضی ورود به شتابدهنده بودند که پس از مصاحبه با بیش از 48 تیم 16 تیم به عنوان تیم های برگزیده انتخاب شدند.

شتاب دهنده صادراتی بردار یک فضای دوستانه و رقابتی برای استقرار استارتاپ ها و تیم ها در حوزه های مختلف صادراتی ایجاد کرده و به دنبال فراهم کردن بستری برای هم آفرینی، عملیاتی کردن طرح های صادراتی و شبکه سازی در فضای صادراتی است. بردار با توانمند سازی علاقمندان به حوزه صادرات کمک می کند تا افراد یا تیم ها به صادرات پایدار برسند. بردار امکان استفاده اعضا را از فضای کار اشتراکی و امکان حضور تیم ها در نمایشگاه ها را نیز برای تیم ها فراهم می آورد. یکی از خدمات بردار ایجاد فضایی یادگیرنده و با اخلاق با هدف شناسایی و انتخاب، شکل‌دهی و شتابدهی به فعالیت استارتاپ ها و تیم ها – به منظور دانش افزایی و توسعه مهارت های فردی و تیمی است که این کار را از طریق ارائه خدمات مشاوره  و مربیگری حرفه ای، آموزش و تجربه گردانی به وسیله منتورها، کارشناسان و کهنه کاران صادراتی در رویدادها، تورگشت ها و بازدیدهای آموزشی داخلی و خارجی، حضور در نمایشگاه ها (با رویکرد تشکیل یا تقویت کار و کسب های نوپا در حوزه صادرات کالا) انجام می دهد. هدف بردار ارائه خدماتی است که منجر به توانمند سازی شرکت های مدیریت صادراتی (از جنبه های فردی و تیمی) با رویکرد نیازمحور، مهارت های مدیریتی و فنی، تنظیم و تسهیل قرارهای ملاقات با شرکای خارجی و رایزنی ها، برندینگ و اعتبار بخشی و …  می شود. “بُردار”  با رصد شاخص‌های کلیدی، ارزیابی و ارزش گذاری برای اطلاع از وضعیت و کمک به بهبود، رشد و توسعه کار و کسب هایی که برنامه های شتابدهی را با موفقیت به اتمام رسانیده‌اند، همراه و یاری‌رسان آن‌ها خواهد بود.  از دیگر خدمات “بُردار”  ارائه تسهیلات لازم جهت خدمات صادراتی، تورگشت های خارجی ، نمایشگاه ها، قرارهای ملاقات کاری و … (طبق ضوابط بردار) برای استارتاپ ها و تیم ها است.  همچنین شرکت ها را جهت تامین سرمایه به به سرمایه گذاران حقیقی در اتاق بازرگانی و دریافت اعتبارات از طریق بانک ها معرفی می نماید.