دمودی

چگونه در دمودی خوش بدرخشیم؟

برای هر کسب و کار نوپایی صاحبان آن فعالیت اقتصادی نیاز به جذب سرمایه دارند و دمودی یک فرصت طلایی برای این افراد محسوب می شود. بنابراین هر گاه چنین فرصتی پیش روی شما قرار گرفت باید آن را غنیمت شمرده و از آن در راستای موفقیت شغلی آینده خود بهره بگیرید. حال به سوال اصلی می پردازیم این که در دمو دی چه اتفاق مثبتی در انتظار شما است؟ دمو دی رویدادی است که همه شتابدهنده ها (فارغ از این که در چه حوزه ای فعالیت می کنند) برای تیم های عضو خود برگزار می کنند تا بدین وسیله فرصتی در اختیار آنان قرار داده تا با افراد کلیدی اکوسیستم اقتصادی یعنی سرمایه گذاران آشنا شوند. همان طور که می دانید آشنایی با سرمایه گذار یکی از بزرگترین چالش هایی است که افراد تازه وارد در فضای کاری با آن رو به رو می شوند بنابراین شتابدهنده ها برای آسان کردن روند پیشرفت تیم ها چنین رویدادی را طراحی و اجرا می کنند.

Demo Days with Recreational Sports - Sam Houston State University

اصول ارائه در دمو دی

حتما با توضیحاتی که داده شد، اندکی فضای این ارائه و حساسیت آن برای شما روشن شد؛ بنابراین باید اصولی را برای ارائه در این رویداد رعایت کنید که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

اصول تهیه اسلاید ها و ارائه آن ها: اگر می خواهید در دمودی اسلایدهای شما نظر سرمایه گذار را جلب کند توصیه ما این است که از جملات کوتاه استفاده کنید. اغلب افراد تمام آن چه می خواهند در ارائه بگویند را در اسلاید ها می نویسند در حالی که باید حتی الامکان برای تهیه از عکس و تیتر های کوتاه استفاده کنید.  نکته قابل توجه دیگر در ارائه این که وابسته به اسلایدهای تهیه شده نباشید و بر روی متنی که قصد ارائه آن را دارید به صورت کامل تسلط داشته باشید نگاه کردن دائم به اسلایدها و خواندن از روی آن ها عدم تسلط شما را نشان می دهد.

چه چیز بگوییم؟ پیش از ارائه دمودی باید بدانید چه مواردی مهم است تا روی آن تاکید کنید و چه مواردی را به صورت تیتروار بیان کنید. به طور کلی شما باید تصور کنید که سرمایه گذار هیچ اطلاعی از فعالیت و کار شما ندارد و می خواهید در 5 الی 7 دقیقه تمام فعالیت خود را توضیح دهید تا ایشان را متقاعد کنید که سرمایه گذاری کردن در کار شما سودآور است. دقت داشته باشید ذکر نکات غیر ضروری و یا بدیهی تنها زمان ارزشمند شما را تلف می کند و ارزش دیگری ندارد. قسمت اصلی فعالیت خود را به صورت واضح مشخص کرده و بیان کنید.

 

از چه جملاتی استفاده نکنیم؟ گاهی افراد در ارائه خود کلمات و جملاتی را بیان کرده و از آن به سادگی می گذرند در حالی که تک تک جملات و کلمات شما مهم تلقی می شود و روی ذهنیت سرمایه گذار اثر می گذارد. در ارائه دمودی جملاتی مانند برای اولین بار، برای نخستین بار و … فعالیت شما را با ابهام مواجه کرده و می تواند دردسر ساز باشد. اگر کار شما مشابه فعالیت هایی است که تاکنون انجام شده باید وجه تمایز و مزیت رقابتی خود را بیان کنید.

کلمات را کامل بیان کنید: کلمات باید محکم و کامل بیان شود؛ باز گذاشتن انتهای کلمات یا جملات وجهه خوبی برای ارائه شما ایجاد نمی کند و به صورت غیر مستقیم می تواند در ذهن سرمایه گذار تاثیر منفی بگذارد. کلمات واضحاً باید ادا شود. از رها کردن فعل جملات در پایان خودداری کنید.

5 Presentation Tips to Avoid Death by PowerPoint – 100mentors Blog

چه کسی ارائه دهد؟ متخصصان فن بیان بر این باورند که فرد ارائه دهنده در دمودی دکور تیم شما محسوب می شود که سرمایه گذار با استناد به ظاهر، نحوه بیان، نحوه ارائه و … ایشان تصمیم گیری برای سرمایه گذاری می کند. بنابراین فرقی نمی کند رهبر و سرپرست تیم شما چه کسی است؛ مهم این است که بهترین فرد باشد. ارائه دهنده باید دارای ویژگی های شخصیتی باشد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم. کسی که وظیفه ارائه دادن در دمودی را بر عهده می گیرد باید دارای صدای زیبا و رسا، چهره ای شاداب، زبان بدن قوی باشد. هوش هیجانی فاکتور دیگری است که فرد باید داشته باشد تا در برابر سوالات تخریبی به اصطلاح دست و پای خود را گم نکند و حتی اگر پاسخ سوالی را نمی دانست به خوبی روند و فرایند پرسش و پاسخ را به نفع تیم هدایت کند. نکته مهم دیگر در مورد فرد ارائه دهنده آگاهی و تسلط کامل ایشان است. نا آگاهی ارائه دهنده به ضرر تیم شما تمام خواهد شد. فرد ارائه دهنده دمو دی لزوماً سرپرست تیم نیست بلکه بهترین دکور برای ارائه است.

 

یک جا ساکن نباشید: نشستن و یک جا ساکن بودن در ارائه دمو دی وجهه خوبی ندارد. شما باید اندکی حرکت در یک محدوده خاص داشته باشید تا ارائه جذاب تری داشته باشید.

نگاهتان را بین حضار تقسیم کنید: به یاد داشته باشید کسی را در نگاه کردن معذب نکنید! نگاه کردن خیره به افراد باعث معذب بودن آن ها می شود بنابراین نگاهتان را بین افراد تقسیم کنید.

خود باوری داشته باشید: آن چه باعث می شود شما در چشم سرمایه گذار و تامین کننده بدرخشید، خود باوری شما است. اگر به کاری که می کنید ایمان نداشته باشید سرمایه گذار نیز به کار شما اعتماد نخواهد کرد. بنابراین با اعتماد به نفس صحبت کنید.

When Planning a Presentation, Step Away from PowerPoint! | Inc.com

بر استرس خود غلبه کنید: قبل از ارائه در دمودی طبیعی است که استرس بر شما چیره شود اما باید آن را کنترل کنید زیرا استرس اغلب با یک نمود بیرونی همراه است که می تواند به چشم سرمایه گذار بیاید.

ظاهر در ارائه مهم است: لباس پوشیدن شما به صورت غیر مستقیم بر ذهن سرمایه گذار تاثیر می گذارد. یک لباس رسمی برای این روز آماده کنید و خودتان و تیمتان با یک لباس آراسته ظاهر شوید. به یاد داشته باشید چهره شاداب و سرزنده شما، انرژی شما را برای کار نشان می دهد.