صادرات سنگ و نکات کاربردی آن

دارت اصول کلی دارد اما صادرات هر کالای خاص دارای نکات ویژه ای است که تمرکز بر آن ها می تواند شما را به یک صادر کننده موفق تبدیل کند. پیش از آن که به نکات مهم در صادرات سنگ بپردازیم باید مزیت این کالا را نسبت به سایر کالاها مشخص کنیم.

آن چه باید از صادرات سنگ بدانید

صادارت اصول کلی دارد اما صادرات هر کالای خاص دارای نکات ویژه ای است که تمرکز بر آن ها می تواند شما را به یک صادر کننده موفق تبدیل کند. پیش از آن که به نکات مهم در صادرات سنگ بپردازیم باید مزیت این کالا را نسبت به سایر کالاها مشخص کنیم به عبارت دیگر چرا باید سنگ صادر کنیم؟ از آن جا که سنگ از کالاهایی است که در همه کشورها به نوعی مصرف دارد و دارای حساسیت های خاص (مانند حساسیت هایی که در خصوص مواد غذایی وجود دارد) نیست یکی از بهترین گزینه ها برای صادرات محسوب می شود زیرا سنگ در ساختمان سازی بسیار کاربرد دارد بنابراین می توان بر روی آن به عنوان یک گزینه مناسب فکر کرد. از طرف دیگر بازار صادراتی سنگ، بازار بسیار جذابی است.

بزرگترین وارد کننده های سنگ

بزرگترین وارد کننده های سنگ جهان با HS CODE 2515 سنگ های گروه آهک و اسلب های فرآوری شده، چین، هند، آلمان و اردن هستند. پس چین و هند بازار های بالقوه ای هستند که می توانیم در آن ها نفوذ کنیم. یکی از سوالاتی که در مورد تجارت سنگ پیش می آید این است که چرا تولید کنندگان سنگ در ایران، تمایل چندانی به صادرات سنگ ندارند؟ یکی از دلایل عدم تمایل تولید کنندگان سنگ این است که مصرف سنگ در داخل کشور بسیار زیاد است و به همین دلیل استقبال کنندگان از صادرات سنگ چندان زیاد نیست.

20 میلیون تن، تبادلات بازار جهانی در سال 2019 در حوزه سنگ فرآوری شده بوده است که سهم ایران از این تبادلات کمتر از 1 درصد است. چین، ترکیه، هند، ایتالیا، برزیل، مصر و ایران بزرگترین صادرات سنگ جهان را تشکیل می دهد. متوسط قیمت سنگ جهانی برای سنگ بلوک 160 دلار برای ایران و قیمت جهانی 180 دلار است.

متوسط قیمت سنگ های صادراتی ایران 26 یا 27 دلار است.

چرا تولید کنندگان سنگ داخلی نمی توانند سنگ را بفروشند؟

1_ تولید کنندگان استراتژی ورود به بازار ندارند.

2_ تولید کنندگان لیست قیمت واحد ندارند.

3_ تولید کنندگان چارت پرسنلی فروش ندارند.

نکته مهم در صادرات سنگ:

برخی از صادر کنندگان سنگ تصور می کنند برای آن که در بازارهای خارجی با رقبای خود به رقابت بپردازند، باید حتما قیمت خود را پائین بیاورند در حالی که در ایران عملا با هزینه های تولید، این کار امکان پذیر نیست بنابراین لازم است که به جای پائین آوردن قیمت ارزش افزوده مناسب ایجاد کنید.

برای موفقیت در بازار جهانی سنگ چه کارهایی لازم است انجام دهیم؟

مدیریت مسائل کوچک یکی از رموز موفقیت برای یک صادرات موفق محسوب می شود. مدیریت مسائل کوچک اشاره دارد به این که کالای صادراتی نباید کوچکترین عیب و زدگی داشته باشد بنابراین برای صادرات سنگ این کار را با وسواس انجام دهید زیرا این امر به شناخته شدن شما در بازارهای جهانی کمک می کند. در اصل حلقه مفقوده کالاهای صادراتی این است که صادر کنندگان توجه کافی به کیفیت ندارند.  از جایی که رشد رقبای سنگ بسیار سریع است در صادرات سنگ بهتر است که یک سازماندهی خاص برای فروش داشته باشید.

برای کسب تجربه در حوزه سنگ چه اقداماتی لازم است؟

تمام کسانی که می خواهند سنگ صادر کنند لازم است که در این زمینه تجربیات لازم را  کسب کنند که این تجربیات از چند طریق قابل کسب است:

1_ شرکت در نمایشگاه بین المللی سنگ؛ از طریق شرکت در نمایشگاه بین المللی سنگ شما می توانید رقبای خود را شناخته و از محصولات آنان اطلاعات کسب کنید.

2_ بازدید از کارخانه های سنگ

3_ مراجعه به معادن سنگ

تغییر در الگوی مصرف سنگ به نفع صادر کننده

الگوهای مصرف سنگ در سال های اخیر متفاوت شده است و سفارش های حجمی قسمت مهمی از صادرات سنگ را تشکیل می دهد. بنابراین توجه به این نکات در صادرات سنگ حائز اهمیت است؛ در واقع شما باید نیازهای بازار هدف را بر طرف کنید که در این مورد خاص افزایش سفارش های حجمی است.

توصیه ای برای صادر کنندگان جوان

یکی از دغدغه های مهم برای صادر کنندگان جوان سنگ این است که در اکثر اوقات توان مالی برای تامین وجود ندارد. اگر توان مالی صادر کننده جوان چندان زیاد نیست باید یک زنجیره تامین با تامین کننده تشکیل دهد. سوالی که اغلب برای صادر کنندگان جوان پیش می آید این است که برای پی بردن به قیمت سنگ در کشور مقصد از چه راه هایی باید اقدام کنیم؟ یکی از آسان ترین و سریع ترین راه ها برای پی بردن به قیمت سنگ در کشور مقصد، جست و جو کردن به زبان همان کشور در سایت های  فروشگاهی است. به این ترتیب می توانید از قیمت سنگ در آن کشورها اطلاع کسب کنید.

انتخاب کشور برای صادرات سنگ

چه کشوری را برای صادرات انتخاب کنیم؟ گرچه هند و چین بازارهای خوبی برای صادرات سنگ محسوب می شوند اما بدان معنا نیست که فقط روی بازار چین و هند تمرکز کنیم.  تصور عمومی برای صادرات این است که هر کشوری که همه صادر کنندگان به آن صادرات یک کالای خاص را انجام می دهند گزینه مناسبی برای صادرات است در حالی که برای صادرات سنگ لزوما این گونه نیست و کسانی که می خواهند شروع به صادرات سنگ کنند بهتر است کشورهایی را انتخاب کنند که کمتر صادر کنندگان در آن حضور داشته اند زیرا سنگ از کالاهایی به حساب می آید که در همه کشورها استفاده می شود. یکی از مزایای صادرات سنگ به این کشورها این است که بازار بکرتری وجود دارد و کشف قیمت سنگ های ایرانی توسط تجار بازار هدف انجام نشده است. بنابراین باید یک منطقه خاص را برای صادرات مشخص کنید.

قیمت گذاری سنگ چگونه باشد؟

نکته مهم دیگر برای صادرات سنگ، قیمت گذاری است. اشتباهی که صادر کنندگان سنگ جوان در قیمت گذاری مرتکب می شوند این است که می خواهند یک قیمت رقابتی با سنگ های کشور های آمریکا و ایتالیا بگذارند در حالی که این روش بسیار غلط است زیرا در این کشورها برندهای سنگ مطرحی وجود دارند که عرصه را برای رقابت تنگ می کنند.

اشتباه ایران در صادرات سنگ

بیشترین حجم صادرات ایران (حدود 91 درصد) به عراق و کشورهای همسایه بوده و بیش از 55% از سنگ فرآوری شده ایران به قیمتی کمتر از 10 دلار به عراق صادر می شود که این قیمت 70% از میانگین قیمت های جهانی کمتر است. این آمار و ارقام نشان می دهد کشورهای همسایه گزینه چندان مناسبی برای صادرات محسوب نمی شود زیرا در برخی از بازارهای کشورهای همسایه متاسفانه طی سالیان اخیر صادرات ریالی انجام می شده و باعث شده صادر کنندگان کمتر به اهمیت موضوع بازاریابی در کشور هدف بپردازند.

منابع: 

تجربه نوردی شتابدهنده صادراتی