صادرات و واردات؛ اصول صادرات پایدار

صادرات و واردات نکات بسیاری دارد که توجه به آن ها می تواند از شما یک صادر کننده موفق بسازد. یکی از نکات بسیار مهمی که باید در نظر گرفت این است که شرایط صادراتی بسیار متغیر است و محیط باید دائما رصد شود.

صادرات پایدار و اصول آن چیست؟

صادرات و واردات نکات بسیاری دارد که توجه به آن ها می تواند از شما یک صادر کننده موفق بسازد. یکی از نکات بسیار مهمی که باید در نظر گرفت این است که شرایط صادراتی بسیار متغیر است و محیط باید دائما رصد شود. از آن جا که هم در صادرات و هم در واردات با یک کشور خارجی سر و کار داریم و شرایط آن ها تحت کنترل کشور ما نیست باید دائما محیط را تحت نظر بگیریم. در اصول صادرات این عوامل در جدول تحلیل PESTEL به تفکیک باید مورد بررسی قرار گرفته و طبق آن ها صادرات انجام شود. عناصری که جدول PESTEL را تشکیل می دهد عبارتند از موارد زیر:

1. POLITIC  یا عوامل سیاسی

این عوامل به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم بندی می شود:

یکی از اصول صادرات در نظر گرفتن عوامل سیاسی است. از آن جایی که شرایط سیاسی کشورها و روابط منطقه ای ثابت نیست برای صادرات باید این عوامل را در نظر گرفت. پیش از آن که کشور هدف خود را انتخاب کنید باید در مورد وجه بین المللی یا به عبارت موقعیت کشور خود در روابط بین الملل، روابط کشور ما با کشور مقصد، میزان اغتشاشات منطقه ای و … اطلاعات کسب کنید. به عنوان مثال در سال های اخیر  صادرات و واردات، روابط اقتصادی و سیاسی کشور ما به علت تحریم ها با بسیاری از کشورها دچار مشکل شده است؛ به همین علت باید در مورد روابط سیاسی میان کشورها اطلاعات لازم و کافی داشته باشید.

2. ECONOMIC یا عوامل اقتصادی

یکی دیگر از عواملی که در جدول PESTEL مورد توجه قرار می گیرد و برای صادرات و واردات بسیار مهم است، عوامل اقتصادی است. نرخ سود، نرخ بهره، قدرت خرید مردم در کشور مقصد، میانگین درآمد در کشور مقصد، میزان تورم در کشور مقصد، رکود یا رونق اقتصادی در کشور و قدرت خرید مردم باید مورد توجه قرار داد.

  • آیا رنج درآمدی مردم در کشوری که شما می خواهید به آن صادرات انجام دهید، بالا است؟
  • آیا افراد در کشور مقصد توان خرید کالای شما را دارند؟
  • اگر کشور مقصد به لحاظ درآمدی در سطح بالایی قرار ندارد باید چه تدابیری اندیشیده شود تا هزینه تمام شده کالا برای صادرات پایین تر بیاید؟

تمام این سوالات، سوالاتی است که در اصول صادرات باید به آن پاسخ داده شود در غیر این صورت، این کار توجیه نخواهد داشت.

3. SOCIAL یا عوامل اجتماعی

عوامل اجتماعی یکی از عوامل مهم در اصول صادرات است. منظور از عوامل اجتماعی، همان عوامل جمعیت شناختی مانند میانگین سنی در کشور مقصد، آمار جنسیت افراد، ویژگی های فرهنگی در کشور مقصد و … از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. اما این عوامل چه تاثیری بر صادرات دارد؟ فرض کنید کالایی که می خواهید صادر کنید برای کودکان زیر سه سال است اما به لحاظ جمعیت شناختی، کشوری که به عنوان کشور مقصد در نظر گرفته اید کشور جوانی نیست و نرخ زاد و ولد در آن کم است. در چنین شرایطی صادرات کالای شما با کمی شک و شبهه مواجه می شود. در شرایط مقابل، فرض کنید کالای صادراتی شما سمعک باشد که به همان کشور صادر می شود، در چنین موقعیتی صادرات توجیه منطقی پیدا می کند.

4. TECNOLOGIC یا تکنولوژی

تکنولوژی امروزه عامل مهمی در بخش اقتصادی صادرات و واردات و یکی از بنیادی ترین مباحث در اصول صادرات محسوب می شود. فرقی نمی کند بیزینس شما B2B یا B2C باشد در هر دو صورت بخش اعظمی از مشتریان شما در فضای مجازی حضور دارند که هر لحظه ممکن است توسط رقبای شما احاطه و جذب شوند. میزان اتوماسیون در فضای اداری کشور مقصد یکی دیگر از بخش هایی است که مورد توجه قرار بگیرد. شبکه اجتماعی مورد استفاده توسط کشور مقصد یکی دیگر از مباحثی است که باید برای صادرات و واردات به آن توجه داشته باشید زیرا باید بستر تبلیغات خود را در همان فضا فراهم کنید. تکنولوژی

5. ENVIRONMENT یا عوامل محیط زیست

شرایط اقلیمی یکی دیگر از مباحث مهم در صادرات و واردات است؛ این عوامل به ویژه برای کالای خاصی که قابلیت پوسیده شدن، زنگ زدن و فاسد شدن را دارند اهمیت بیشتری پیدا می کند. برای صادرات پایدار باید به این نکته توجه داشته باشید.

یکی از مهم ترین عوامل در صادرات و وادرات کالا، مباحث حقوقی و قانونی است که باید به آن توجه ویژه مبذول داشت. LEGAL یا مباحث قانونی مربوط به قوانین موجود در کشور مقصد، قوانین صادرات و واردات، مباحث حقوقی، قوانین تجارت و … می شود.