فرصت های صادرات به بلاروس

کشور بلاروس با نام رسمی جمهوری بلاروس یکی از کشورهای مهم در تجارت جهانی محسوب می‌شود که پایتخت آن مینسک بوده و فرصت‌های زیادی برای صادرات دارد. اما پیش از آن که به مباحث اقتصادی صادرات به بلاروس، و فرصت های تجاری نهفته در این کشور بپردازیم لازم است یک دید کلی نسبت به این کشور داشته باشیم.

کشور بلاروس با نام رسمی جمهوری بلاروس یکی از کشورهای مهم در تجارت جهانی محسوب می‌شود که پایتخت آن مینسک بوده و فرصت‌های زیادی برای صادرات دارد. اما پیش از آن که به مباحث اقتصادی صادرات به بلاروس، و فرصت های تجاری نهفته در این کشور بپردازیم لازم است یک دید کلی نسبت به این کشور داشته باشیم. واحد پول بلاروس، روبل بلاروس بوده که معادل 0.39 دلار آمریکا است. مساحت کشور بلاروس 600/207 کیلومتر مربع و جمعیت این کشور حدودا 9.5 میلیون نفر است.

ویژگی های دیگر کشور بلاروس:

یکی از مهم‌ترین اصول برای تجارت با کشورهای دیگر، دانستن زبان رایج در آن کشور است؛ برخی از کشورها پایبند به استفاده از زبان کشور خودشان برای تجارت‌های خارجی هستند که کشور بلاروس یکی از این کشورها است. برای صادرات به بلاروس اول باید زبان روسی بدانید و در وهله دوم از زبان انگلیسی استفاده کنید.

نکته مهم دیگر در تجارت بین‌المللی اطلاع داشتن از ارزش پول کشور مقصد است. گرچه واحد پول بلاروس و روسیه روبل است اما روبل بلاروس با روبل روسیه به لحاظ ارزشی تفاوت دارد (0.39 روبل بلاروس معادل 1 دلار آمریکا است). در سال‌های اخیر تورم و کاهش ارزش پول در این کشور اتفاق افتاده است.

بررسی جغرافیایی برای صادرات بلاروس:

یکی از بررسی‌هایی که برای صادرات به بلاروس باید انجام دهیم، بررسی موقعیت جغرافیایی این کشور است. بلاروس 6 استان دارد که عمده جمعیت 9.5 میلیون نفری در این 6 مرکز استان متمرکز شده است. شهر مینسک پایتخت بلاروس حدود 2 میلیون نفر جمعیت دارد. استان ویتسبک، موگلیف و گومل با روسیه همسایه هستند و گردنو و برست دو شهر مهم دیگر بلاروس محسوب می‌شوند. همسایگان بلاروس شامل روسیه، اوکراین، لهستان، لیتوانی و لتونی هستند. بلاروس منطقه‌ای بین روسیه و اتحادیه اروپا است و اهمیت ترانزیتی ویژه‌ای برای روسیه دارد زیرا انتقال نفت و راه آهن به روسیه از این منطقه رد می‌شود و حلقه واسط اتحادیه اوراسیا و اتحادیه اروپا است.

اقتصاد بلاروس:

از آن جایی که یکی از مهم‌ترین تحلیل‌ها در صادرات، تحلیل اقتصادی است، هر تاجری که قصد صادرات به بلاروس را دارد باید با ساختار اقتصادی این کشور آشنا باشد تا بتواند با توجه به آمارها توجیه اقتصادی برای صادرات پیدا کند. در ادامه اطلاعاتی در مورد اقتصاد بلاروس در اختیارتان قرار می دهیم تا با ساختار اقتصادی این کشور بیشتر آشنا شوید.

 • نرخ رشد تولید ناخالص داخلی 2.4 %
 • سرانه تولید ناخالص داخلی 189000 دلار
 • نرخ تورم 6%
 • (نرخ تورم در سال‌های گذشته به طور تقریبی کنترل شده است)
 • سهم هزینه‌های مصرفی خانوار از تولید ناخالص داخلی 54.8 %
 • صادرات کالا و خدمات 33.9 میلیارد دلار
 • واردات کالا و خدمات 27.6 میلیارد دلار
 • بهره بانکی 14 %
 • بیکاری 0.8 %
 • جمعیت زیر خط فقر 5.7 %
 • سهم مالیات از تولید ناخالص داخلی 40.7 %
 • ترکیب تولید ناخالص داخلی : صنعت 23.4 % ، خدمات 66.8 % و کشاورزی 9.7 %

توضیحاتی در مورد اقتصاد بلاروس: به علت کرونا و تغییر و تحولات سیاسی پس از انتخابات ریاست جمهوری نرخ تورم و نرخ رشد اندکی تغییرات داشت که البته این بحران مختص بلاروس نبوده و اغلب کشورها را تحت تاثیر قرار داده است. در سال 2020 هم صادرات به بلاروس و هم واردات این کشور کاهش پیدا کرد. اما نکته بسیار مثبتی که در خصوص این کشور وجود دارد در نرخ بیکاری خود را نشان می دهد زیرا نرخ بیکاری این کشور اغلب پایین است.

صنعت های رو به رشد در بلاروس:

صنعت کشور بلاروس بر کشاورزی و دامداری استوار است یعنی عمده صنعتی که وجود دارد مربوط به تولید ماشین آلات کشاورزی و ماشین آلات صنعتی سنگین بوده و در عین حال صنعت لبنیات قوی دارد (جزء صادر کنندگان اصلی لبنیات به روسیه و حتی کشورهای اروپایی و چین محسوب می شود). این کشور همچنین در زمینه پرورش دام گوشتی حرفی برای گفتن دارد و یکی از صادر کنندگان گوشت قرمز (عمدتا گوشت گوساله) به اتحادیه اوراسیا است. اما متاسفانه از آن جا که بلاروس عضو اوراسیا است همیشه در راستای ندادن امتیاز به صادرات لبنیات ایران موضع خود را حفظ کرده و از دادن امتیاز صادرات لبنیات به ایران امتناع می کند زیرا خود از تولید کنندگان لبنیات محسوب می شود. در حوزه گوشت قرمز و گوشت گاو هم در حال حاضر مجوزهای بهداشتی مربوط به واردات گوشت قرمز از بلاروس توسط سازمان دام پزشکی داده شده است.

روابط تجاری ایران و بلاروس چگونه است؟

زمانی که روابط سیاسی و تجاری ما با کشور بلاروس بسیار قوی بود آمار واردات از صادرات به بلاروس بیشتر بوده است. از سال 1392 اوج روابط تجاری و حجم تجارت خارجی بوده است که مبلغی حدود 109.6 میلیون دلار است.

 سال 95سال 96سال 97سال 98
صادرات21.8211.4
واردات25272313.6
تراز تجاری-23-25.2-21-2.2
حجم تجارت خارجی2728.82525
 تمام مبالغ به میلیون دلار محاسبه شده است.

در سال‌های گذشته به خصوص سال های 98 و 99 وزن صادرات به بلاروس بیشتر شده و واردات ما به خاطر محدودیت‌ها کمی کاهش پیدا کرده است اما می‌توان گفت وزن صادرات به بلاروس از زمان موافقت نامه تجارت ترجیحی با اوراسیا بیشتر شده که فرصتی برای بازرگانان به وجود آورده است تا صادرات بیشتری در حوزه اقلامی که تعرفه ترجیحی دارند داشته باشند. این میزان در سال 98 حدود 11 میلیون دلار محاسبه شده است.

این آمار مربوط به صادراتی می‌شود که به صورت مستقیم انجام شده در حالی که ما در تعاملات تجاری با بلاروس صادرات غیر مستقیم هم انجام می‌دهیم. با توجه به این که در اتحادیه اوراسیا مرز‌های مشترکی وجود دارد بسیاری از مواقع اقلامی وارد بلاروس می‌شد که ممکن بود مقصد نهایی آن‌ها روسیه یا قزاقستان باشد و جزء آمار تجاری ما با آن کشور محسوب شود. در برخی اوقات نیز محصولاتی مانند تره بار میدانی از بازار مسکو وارد بلاروس شده و جز اقلام صادراتی به روسیه و قزاقستان محسوب می شود.

مهم‌ترین اقلام صادراتی جمهوری اسلامی ایران به بلاروس در سال:

 • فرش ماشینی و موکت
 • خشکبار ایرانی
 • خرما و کشمش
 • پلیمر و پلی اتیلن
 • انواع میوه و تره بار

منبع: مرکز آموزش اتاق بازرگانی