نقش زبان بدن در مذاکرات تجاری

زبان بدن، زبانی است که پیش تر از زبان سر شما سخن می‌گوید و رازهایی را فاش می‌سازد که به عقد قرارداد یا عدم عقد قرارداد منجر می‌شود.

زبان بدن (دست‌ها)

زبان بدن، زبانی است که پیش تر از زبان سر شما سخن می‌گوید و رازهایی را فاش می‌سازد که به عقد قرارداد یا عدم عقد قرارداد منجر می‌شود. به هنگام مذاکره تجاری نیز حرکات بدن نشان دهنده حس واقعی طرف مقابل نسبت به شما و صحبت‌های شما دارد. یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین بازیگران زبان بدن، دست‌ها هستند که در مذاکرات تجاری و به هنگام سخنرانی‌های مهم، پیام‌های زیادی را به مخاطب شما منتقل می‌کنند. ما در ادامه به شما کمک می‌کنیم زبان دست‌های خود را بشناسید و مطابق با آن چه مد نظرتان است از دست‌های خود استفاده کنید.

چگونه دست بدهیم؟

در مذاکرات تجاری جزئیات رفتار شما زیر ذره بین قرار می‌گیرد، در نتیجه باید هوشمندانه عمل کنید؛ دست دادن یکی از این رفتارها است. انواع مختلفی از دست دادن وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

سلطه گر:

دست سلطه گر زمانی است که شخص مقابل شما دست خود را رو به بالا گرفته و دست شما روی دست وی قرار می‌گیرد. در برخی از مذاکرات تجاری بنا به موقعیت پیش آمده از این نحوه دست دادن برای نشان دادن تسلط استفاده می‌شود. زبان بدن دست سلطه گر می‌گوید که می‌خواهد در قرارداد بستن و مذاکره بر شما تسلط داشته باشد.

ماهی مرده:

حتما برای شما هم پیش آمده با شخصی دست بدهید و احساس کنید همین لحظه دست طرف مقابل از دست شما خارج می‌شود؛ به این نحوه دست دادن، ماهی مرده می‌گویند که هیچ اشتیاقی برای برقراری ارتباط در طرف مقابل دیده نمی‌شود. در دست دادن ماهی مرده کمترین انرژی دیده می‌شود به همین دلیل بدترین نوع دست دادن است.

دست عرق کرده:

فرض کنید در یک مذاکره تجاری بخواهید با طرف مذاکره خود دست دهید و دست شما خیس عرق باشد به نحوی که دست طرف مقابلتان را خیس عرق کنید. آیا انتظار دارید چنین مذاکره‌ای به نتیجه برسد؟ وقتی دست شما هنگام دست دادن عرق کرده باشد زبان بدن شما می‌گوید که استرس و اضطراب زیادی را تحمل می‌کنید و این اتفاق می‌تواند شما را در شرایطی قرار دهد که در مذاکره تجاری سودی عایدتان نشود.

استخوان شکن:

وقتی طرف مقابل دست شما را سفت فشار می‌دهد (منظور از سفت فشار دادن دست گرمی در رابطه نیست). این فرد می‌خواهد حس ترس را در شما به وجود آورده و یا شما را تهدید کند.

خودخواه:

دست دادن خودخواه زمانی است که طرف مقابل بلافاصله پس از تماس دستش با شما، دست شما را رها کرده به طوری که احساس می‌کنید دست شما پرت می‌شود.

سیاستمدار:

دست سیاستمدار نوع دیگری از دست دادن است که در آن خونگرمی و احساس صمیمانه وجود دارد. زبان بدن دست سیاستمدار به شما گرمی و صمیمیت را القا خواهد کرد.

ملکه:

در دست دادن ملکه صرفا انگشتان شما و انگشتان طرف مقابل یکدیگر را لمس می‌کنند و لمس به کف دست نمی‌رسد. این نوع دست دادن نشان دهنده تمایل فرد به حفظ حریم است.

چنگال خرچنگ:

این نوع دست دادن به این علت نام گذاری شده که در چنگال خرچنگ، تماس دست در حداقل‌ترین حالت ممکن است و نوک انگشتان دست شما نوک انگشتان دست طرف مقابل را لمس می کند.

همان طور که مشاهده کردید، دست دادن یک نوع از زبان بدن است که پیامی خاص به شما انتقال می‌دهد و شما با پی بردن به این پیام باید نحوه رفتار و تعامل خود را مشخص کنید. نکته مهی که در دست دادن باید به آن توجه داشته باشید، فرهنگ طرف مقابل است بنابراین اگر در مذاکرات تجاری، طرف مقابل شما ایرانی نیست حتما پیش از مذاکره در خصوص آداب دست دادن در کشور ایشان مطالعه داشته باشید.

زبان دست‌ها

دست‌ها چه می‌گویند؟ می‌خواهیم برای روشن شدن مطلب مثالی بزنیم؛ فرض کنید شما یک فرد درون گرا هستید و وارد فروشگاهی می‌شوید که فروشنده آن با دستانی باز در بدو ورود به استقبال شما آمده و خوش آمد می‌گوید؛ این فروشنده دائم حواسش به شما است که به محض آن که شما بخواهید به کمکتان بیاید. چه احساسی به شما دست می‌دهد؟ آیا چنین برخوردی برای شما خوشایند است؟ قطعا حس خوبی نخواهید داشت زیرا شما یک فرد درون گرا هستید و در مقابل این برخورد احساس می‌کنید طرف مقابل قصد دارد شما را از منطقه امن‌تان خارج کند. همان طور که مشخص است زبان بدن فروشنده در این موقعیت می‌تواند منجر به شکست رابطه تجاری شود.

حال زبان بدن شما در مذاکره تجاری باید چگونه باشد؟ دست‌های شما نباید آویزان باشد؛ اگر پشت تریبون ارائه می‌دهید برای غلبه بر استرس دست های خود را دو طرف تریبون بگیرید تا تسلط کافی برای ادامه ارائه پیدا کنید.

دست‌های خود را زیاد تکان ندهید.

جنب و جوش زیاد دست‌ها می‌تواند حواس مخاطب را از محتوای صحبت‌های شما پرت کند. بنابراین حرکات دست را کنترل شده انجام دهید. به یاد داشته باشید بردن دست ها بالاتر از شانه‌ها و سر نشان دهنده سر در گم بودن شما است. دست به سینه نایستید زیرا این ژست جز ژست‌های بسته زبان بدن محسوب می‌شود.

استفاده از دست‌های باز با کف دست رو به بالا

زمانی که شما کف دست خود را رو به بالا گرفته و دستان خود را کمی از هم فاصله دهید، زبان بدن شما نشان می‌دهد که قصد مذاکره دارید و می‌خواهید صلح و دوستی ایجاد کنید.

بردن دست‌ها پشت کمر

وقتی دست ها را پشت سرتان گره می‌کنید به طرف مقابل اعتماد به نفس خود را نشان‌ می‌دهید. داشتن اعتماد به نفس یکی از ارکان مهم پیروزی در مذاکرات تجاری است اما آیا در همه مذاکرات می‌توان از این ژست دست‌ها برای نشان دادن اعتماد به نفس استفاده کرد؟ قطعاً خیر. بنابراین روی زبان بدن دست خود پیش از هر مذاکره فکر کنید زیرا ممکن است استفاده نابه جا از این ژست بی احترامی به طرف مقابل تلقی شود.

دست روی قلب

وقتی دستتان را روی قلبتان می‌گذارید ناخوداگاه این حس را به طرف مقابل می‌دهید که دوست دارید حرفتان پذیرفته شود؛ صرف نظر از این که راست می‌گوئید یا خیر! سعی کنید تا حد ممکن زمانی از تکنیک دست روی قلب استفاده کنید که صادقانه هر آن چه باید بیان می‌کردید را گفته باشید.

مشت‌های گره شده

سرسختی، لجاجت و مصمم بودن تمام پیامی است که مشت‌های گره کرده شما به طرف مقابل می‌دهد. استفاده نادرست از مشت گره کرده می‎‌تواند باعث برهم خوردن روابط تجاری خوب و بلند مدت شود.

تکان‌های دست به صورت پایین و بالا

وقتی دست خود را به صورت مداوم به بالا و پایین حرکت می‌دهید، زبان بدن شما می‌گوید که امکان تغییر تصمیم شما وجود ندارد و بر روی حرفی که می‌زنید مصمم ایستادگی دارید.

گرفتن انگشت اشاره رو به روی شخص مقابل

در این زبان بدن حالت تادیب وجود دارد به این مفهوم که می‌خواهید با طرف مقابل اتمام حجت کرده و تحکم آمیز با او صحبت کنید.